Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
На честь українського поета Тодося Осьмачки започатковують «Осьмачка-Фест»

Смілянський міськрайонний благодійний фонд «Тодось Осьмачка» з нагоди 115-ї річниці від дня народження поета Тодося Осьмачки збирається започаткувати перший в Україні фестиваль його пам’яті «Осьмачка-Фест». З цієї нагоди 18 травня 2010 року в с. Куцівка, що на Черкащині, зберуться письменники, поети, художники, вчителі, бібліотекарі та інші шанувальники його таланту.

 

За твердженням організатора фестивалю Володимира Ткаченка, «найтрагічнішого поета, знаного коли-небудь історією, Тодося Осьмачку, повинні знати його земляки та всі українці. Тож ми запрошуємо всіх прихильників таланту й шанувальників високої постаті Тодося Осьмачки відвідати його батьківщину та пройнятися духом незламного поета, що витає над Куцівськими ярами».

 

Фестиваль акумулює зусилля громадських, державних та приватних організацій з метою проведення музичних, поетичних, культурно-просвітницьких, туристичних і краєзнавчих заходів, присвячених творчості та памяті письменника. Щорічний проект також стимулюватиме розвиток громадської обізнаності та історико-культурологічної солідарності Черкащан.

 

Як повідомив регіональний кореспондент ПРО із посиланням на плани засновників фонду «Тодось Осьмачка» І.Коваленка і В.Ткаченка, 18 травня у с. Куцівці відбудеться урочисте зібрання біля пам’ятної дошки Тодосю Осьмачці та відвідини кімнати-музею поета.

Пам’ятна дошка Тодосю Осьмачці

 

За підтримки директора провідної в Україні кондитерської фабрики ТОВ «Меркурій» Є.В. Тарана з концертною програмою виступить ансамбль народної пісні Черкаської обласної філармонії «Росава». У підніжжя пам’ятного знаку, де була рідна хата Тодося Осьмачки, кожен бажаючий матиме змогу почитати вірші, заспівати та висловити думку.

Пам’ятний знак, встановлений на місці хати, в якій народився та виріс Тодось Осьмачка

 

Не залишається осторонь фестивалю й літературна еліта України. Приєднатись до вшанування памяті Осьмачки з наступного року збираються лауреати відомого в Україні літературного конкурсу «Коронація слова». За словами виконавчого директора конкурсу Олексія Власова, який також родом з того краю, важливість привернення уваги сучасної української літературної еліти до творчості Тодося Осьмачки вкрай важлива.

 

До 115-ої річниці від дня народження поета видавництво «Блискавиця» видало художньо-публіцистичну збірку «Чи я побачу й ще Вкраїну» до якої ввійшли дослідження історика Степана Пінчука та добірка віршів Т. Осьмачки.

Художньо-публіцистична збірка «Чи я побачу й ще Вкраїну»

 

«Тодось Осьмачка і його життя  для нас, нащадків, лишається непрочитаною історією. Ця історія і типова, і виняткова. Болю й тривог у ній вистачило б на десятки життів. А ще є там багато вкраїнського неба, сонця, вітру й запаху землі. Ми інколи думаємо, що знаємо все про Україну, але читаючи твори Тодося Осьмачки, відчуємо, що не можна бути такими самовпевненими. Осьмачка нам відкриває Вкраїну. Його слово – як хода натомленого селянина. Слово Осьмаччине йде, йтиме крізь час, анітрохи не зважаючи на нього, на нас і на тих, хто буде після. Воно сповнене величі й гідності, як усе неминуще. А література, яка має Осьмачку, не може лишатися в світі третьорядною. Вона приречена доростати його рівня. Отже – світового», - говорить про Осьмачку письменник Михайло Слабошпицький.

 

18 травня також відбудеться історично-краєзнавча подорож за мотивами роману Т.Осьмачки «План до двору», яку проведе історик, дослідник життєвого шляху та творчості поета Сергій Коломієць. Бажаючі зможуть постояти біля прірви кручі, з якої комуністи скидали непокірних селян у водяну вирву, і пройнятися тими жахами, які колись пережили жертви.

 

Вшанують пам'ять письменника також місцеві парафіяни. На знак поваги до духовної непорушності письменника настоятель Храму Різдва Святого Івана Хрестителя української автокефальної церкви, Смілянський благочинний отець Михайло Шевчук разом з місцевим священиком отцем Василем у Куцівському Храмі Різдва Пресвятої Богородиці помоляться за душу поета.

 

Як розповів ПРО Володимир Ткаченко, сьогодні коло Куцівського Храму Різдва Пресвятої Богородиці, як символ незламності, встановлено зігнутий хрест, описаний Т.Осьмачкою, який комуністи зривали з церкви, але так і не зірвавши – лише зігнули.

 

Відвідати цікаві заходи «Осьмачка-Фесту» закликають його земляки: «На вулиці «Тодося Осьмачки» місцеві господарки, за сприяння сільського голови Ігоря Волошина, почастують гостей справжніми домашніми варениками. На березі ставу Козак Охрім почастує запашною юшкою та кашею з похідного баняка. Наситившись, бажаючі можуть поспівати, повудити рибки, покататися на кобилі Циганці, покупатися в ставку або полежати на травичці. Ті, кого не чекають вдома, можуть залишитись на вечірнє багаття та заночувати в хаті літераторів».

***

Осьмачка Теодосій Степанович (3 травня 1895, Куцівка на Черкащині — 7 вересня 1962, США) — відомий український письменник, прозаїк, перекладач.

 

Тодось Степанович здобув середню освіту в рідному селі: писати поеми розпочав ще в школі. У 1920-х pp. закінчив Київський інститут народної освіти, працював учителем у київських школах, увійшов до літературного угрупування «Ланка». Видав три збірки поезій: «Круча» (1922), «Скитські вогні» (1925), «Клекіт» (1929). З 1926 Осьмачка належав до організації МАРС (Майстерня революційного слова). У 1930-х роках з початком сталінських репресій намагався перейти західний кордон, але був спійманий, відсидів у Бутирці, Лук'янівській в'язниці, проходив курс примусового лікування в Кирилівській психіатричній лікарні, звідки втік і переховувався в рідному селі.

 

У 1942 р. Осьмачка приїхав до Львова, а звідти потрапив на Захід. Гнаний манією переслідування, жив у таборах для переміщених осіб: постійно переїжджав з місця на місце – жив у країнах Європи, США. У цей період побачили світ збірки поезій: «Поет» (1947, 1954), «Китиці часу» (1953), «Із-під світу» (1954) – та три повісті: «Старший боярин» (1946), «План до двору» (1951) та «Ротонда душогубців» (1956). Активно співпрацював з організацією письменників-емігрантів «Мистецький український рух» (МУР). Здійснив блискучі переклади із Оскара Уайльда та Вільяма Шекспіра.

 

6 липня 1961 у Мюнхені Тодося Осьмачку розбив параліч. Друзі перевезли поета на лікування до Нью-Йорка. 7 вересня 1962 він помер у Нью-Йорку. Похований на українському православному цвинтарі у Саут-Баунд-Бруку, штат Нью-Джерсі.

 

Дата і час

12 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9