Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
Stream
Название (сокращённое отображение): 
Серфінгові купання влітку та екстремальні мистецьки розваги - київський ДІМ Майстер Клас гостинно відчиняє двері несподіваним арт-подіям та експериментам. Особливо, коли йдеться про новий проект відомих митців

Серфінгові купання влітку та екстремальні мистецьки розваги - київський Дім "Майстер Клас"  гостинно відчиняє двері несподіваним арт-подіям та експериментам. Особливо, коли йдеться про новий проект відомих митців. 

3 червня 2017 року бельгійська художниця українського походження Олена Рабичева і  співачка з Казахстану Назгуль Шукаєва, показали дивний  перформанс на грані магічного дійства – одночасне створення  живописної картини і музичних імпровізацій. Чисте мистецтво – з чистого листа, і з білого холста. Асоціативний ряд  творчої уяви працював як енергообіг музики і народжуваної картини, та їх вплив  одне на одне.  Присутня публіка міксувала враження, слідкуючи за мистецьким стрімом, і, затамувавши подих,  зливалася річками беззвучних емоцій в цей потік. 

Природа нашого сприйняття творів живопису і музики - протилежно різна. Музика  живе в часі, і вимірюється тільки ним. Отже, сприймаємо від деталей - до цілого. Від першої вібрації звуку розгортається неповторний звуковий шлях, доки ми не проживемо його, крок за кроком, увесь.  І тільки в останню мить, з останнім звуком, ретроспективно побачимо всю картину як цілісність.  В  той момент відкривається нам глибинна суть музики, наче перебіг власного життя. 

З живописом – навпаки. Завершену картину в музеї чи на виставці за мить вихоплюємо очами всю, цілком, у просторовому вимірі,  довжині і ширині її існування як художнього полотна. А потім, коли підходимо ближче і вмикаємо хід часу, - занурюємось в перегляд кольорових деталей і розгортаємо події назад, аж до моменту визначення головної ідеї створення картини, її ментального зачаття. 

В чому ж полягала ідея перформансу під назвою Stream? І що відбувалося тоді насправді з нами, глядачами? 

… Із насолодою занурилась у відчуття свободи і польоту, які дарує джазова імпровізація. Як зачарована,  дивилася за легкими рухами художниці, яка босоніж стояла біля мольберту і малювала пальцями та пензлем. На моїх очах і всупереч музейним традиціям – бо з незаймано-чистої білизни,  деталь за деталлю, а значить - цілком за музичними законами, народжувалось диво, схоже на літнє сонце, що сліпуче сяяло з холста в оточенні квітів та кольорових вібрацій.  Я легко просліджувала драматургію,  певні етапи зародження нової картини, зрілості, згодом - завершення… Аж в той час, коли мені здавалося – все, фінал! – після коротенького видиху музикантів і художниці, починалося нове диво. Відтепер готова картина ставала фундаментом. На ній зароджувалося нове кольорове життя! Немов покоління за поколінням, наступні картини одна за одною поступово уходили на самісіньке дно холста. Так само, як історичні прошарки минулих цивілізацій  ідуть в Землю... 

От якби на сцені стояло декілька чистих холстів – скільки насправді б різних картин ми побачили? .. Так, протягом перформансу з’явилася вирвиця самостійних творів! Змінювалися кольори та персонажі. Втім, було те, що їх єднало – пульсуючий фарбами центр, невгамовне джерело енергїї. В кінці проекту в ньому з’явилося Всевидяче Око, перетворивши наостанок холст в символічну модель Всесвіту. 

Чи цікаво вам, як цей момент пояснювала художниця Олена Рабичева?

- Я з дитинства бачу все в переливанні форм одна в іншу. Сакральная геометрія - це не тільки геометричні фігури. Це постійний рух різних форм, які між собою перетинаються, входять одна в одну, розпливаються і зливаються знову в єдину форму. Щомиті нашого концерту - якби ми могли сфотографувати всі форми, які були створені на картині, - їх виникає величезна кількість. А якщо б взяти їх під мікроскопом, то ще більше. Але ж ми навіть озброєним оком не бачимо всієї глибини деяких речей! Я особисто відчула на початку, що нам було відкрито портал, як вхід в новий вібраційний шар. В якийсь момент було відображення Землі з точки космосу, немов в польоті був ще її портретний образ, а в кінці з'явилося Око, як початок всьому. 

Куди ж тим часом прямував музичний Stream? Назгуль Шукаєва, Валентин Корнієнко (бас і неочікуваний рояльний дебют), Алік Фантаєв (ударні, перкусія), у вільному русі жанрів виконували композиції, джазові імпровізації, та відомі хіти мовами світу - французською, англійською, казахською… і загадковою «мовою тенгрі» - природи, птахів, і невідомих живих істот,  якою володіє лише уява неймовірної Назгуль.  Її голос висвітлювався або тьмянів, насичений  вібраційними кольорами з неосяжною палітрою сяйва й блиску, чи падав у провалля темної глибини горлового співу «кай». То була молитва до чуттєвості і радості життя, до любові і прощення, до горя і проникливої щирості душі.  Стрімка енергія, течія часу.  Художниця і музиканти власноруч  відкрили веселковий живий потік, підхопили в ці хвилини - для нас і заради нас, - і показали  крупним  мистецьким планом. Потік,  який інколи забуваємо в перебігу буднів відчувати як власну творчість, радість кожного дня, як живий організм Всесвіту. 

- Нескінченна подяка слухачам, які були свідками зародження нової дії через звук і енергії Єдності, - сказала Назгуль.  - Я бажаю всім нам бути бездоганними маяками світла - і нічого не боятися. Наслідувати шлях, який підказує наше серце, і не цуратися змін. Наша робота Духа, наше світло приведуть нас на самісінький гребінь хвилі. І нам залишиться тільки утримуватись на ньому,  рухатись за хвилею до нових досягнень, до нових висот. Довіртеся Духу, і він забезпечить нам найкомфортнішу і найприємнішу подорож!

...Ця подорож могла б тривати без кінця, наче у щасливому сні. Проте, концерт, як особлива форма мистецького життя, майстер-клас відновлення особистого Stream - drive, завершився. Потік вібрацій звуків і кольорів пішов з кожним із нас жити далі. 

Анна Архипова

 

Дата і час

19 липня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9