Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
Об'єднання Українців Нової Зеландії
Название (сокращённое отображение): 
Об'єднання Українців Нової Зеландії

За  своєю природою ківійці – це соціум імігрантів з унікальним колоритом, який привносить до суспільства населення  Маорі, корінні мешканці островів, які  заселили новозеландський архіпелаг  приблизно за 800 років до приходу  сюди Абеля Тасмана в сімнадцятому сторіччі. Основні історичні іміграційні вектори – европейський, азіатський та тихоокеанський. Цікаво, що сім відсотків населення сучасної Нової Зеландії – це люди, народжені в одній з 27 країн Европейського Союзу.  

Щодо  кількості новозеландських українців (бо ж, напівжартома або напівсерйозно, немає такого краю, де б нас не було), то за даними останнього перепису населення 2006 року 1152 резиденти Нової Зеландії заявили Україну місцем свого народження, а українцями за етнічною ознакою вважали себе 672 мешканця.  

Відносно  мала кількість українців в Новій  Зеландії обумовлюється декотрими  причинами політико-історичного  характеру; одна з таких причин –  це дещо вибіркова іміграційна політика, яку Нова Зеландія проводила в  минулому. На сьогодні ситуація змінилась корінним чином, і все більше представників двох країн мають змогу, бажання та інтереси для налагоження спільних зв’язків, як то суто іміграційного характеру, так і ділових.      

В 2006 році новозеландський Національний Центр  Европейських Досліджень або НЦЕД (Кентерберійський Університет, місто Крайстчерч) одним з перших в країні приділив увагу великому потенціалу українсько-новозеландських відносин та аналізу причин, що перешкоджують їх швидкому розквіту. В своїй спільній роботі, яка мала назву «Українсько-новозеландські відносини: обіцянка побачення», співробітники НЦЕД доктор Наталія Чабан та аспірант Влад Вернигора наголосили причини порівняно повільного розвитку партнерства між Україною та Новою Зеландією. Серед них основними можна назвати спорадичні зв’язкі в минулому, традиційне сприйняття Новою Зеландією України в стійкій геополітичній асоціації (а в багатьох випадках – спрощеному ототожненні) з Росією та втрачені обома сторонами шанси налагодити всеохоплююче співробітництво в період з 1991 року.       

Видатний  шанс заявити про себе, паралельно з’ясовуючи важливі питання щодо власних потенційних можливостей  як громади, сучасні українські новозеландці отримали під час Помаранчової Революції. Цієї події була приділена значна увага в новозеландських медійних джерелах. До того ж українські імігранти Окленду та Крайстчерчу (двох найбільших міст держави) одночасно – вранці 5 грудня 2004 року – провели мітинги проти знущання існуючою тоді українською владою над молодим українським громадянським суспільством під час всесвітньо відомих президенських виборів.   

Новозеландська  демократія почала відокремлювати Україну  від пост-радянської аморфної маси держав-неофітів. Це дало поштовх до відновлення процесу становлення  української громади в Новій Зеландії, яка веде свою історію з середини ХХ сторіччя, коли перша група українських біженців (приблизно 170 людей) залишила повоєнну Європу та в 1949 році пристала до новозеландських берегів.  

15 червня 2007 року було офіційно зареєстроване  Об’єднання Українців Нової Зеландії (Північ) або ОУНЗ (http://nzukrainians.org/). Загальні збори, присвячені цій події, вікрились в Окленді з зачитування теплого привітання на адресу присутніх з боку Стефана Романіва, Голови Союзу Українських Організацій Австралії. Таким чином українців Нової Зеландії визнали частиною світової української діаспори.  

Поза  успішно прийнятими ініціативами щодо утворення подібних організацій  в інших частинах Нової Зеландії (Центральний район Північного Остріву та Південний Острів), першочергові кроки ОУНЗ були направлені на вшанування 75-річчя Голодомору. Страшні події 1932-33 років та шкала злочину, скоєного проти українського народу радянським режимом, були і залишаються практично невідомі не тільки пересічним новозеландцям, а й навіть найбільш освічченим верствам населення країни. Тому стратегічна позиція ОУНЗ була не просто механістично розповідати новозеландцям сторінки історії далекої для них країни. Ідея навпаки полягала в наголосі на те, що сильний український народ, якому на протязі сторічч хотіли сплюндрувати генетичну пам’ять, попри геноцид та багатомільйонні жертви, спромігся вижити і зараз намагається побудувати власну державу. 

Шлях  донесення трагедії Великого Українського Голоду до свідомості новозеландського суспільства та політичних діячив був обраний вельми іноваційний. 20 листопада 2007 року ОУНЗ в своєму прес-релізі повідомило про випуск Поштою Нової Зеландії першої в світі марки на вшанування 75-ої річниці Голодомору. Марки номінальною вартістю 0,50 та 1,50 НЗ доларів було випущено в раритетній кількості 600 штук. Переважна більшість марок вже подарована українським та закордонним організаціям. На адресу ОУНЗ почали надходити висліви подяки з багатьох куточків світу.    

24 листопада  2007 в Окленді відбулося урочисте  погашення означеної поштової  марки, ініційованої ОУНЗ та  приуроченої до Дня Пам’яті  жертв Голодомору. Крім керівників  ОУНЗ, участь в погашенні марки  прийняв почесний Консул України  в Новій Зеландії доктор Анатолій Лихо, який щиро відзначив видатний рівень події.        

За  інформацією з прес-служби ОУНЗ, спеціально виготовлені та урочисто погашені поштові набори вже подаровано Президенту України Віктору Ющенку та Генерал-Губернатору Нової Зеландії Ананду Сатіананду.  

Одна  з останніх новин про життя  українців Нової Зеландії – це богослужіння, присвячене пам'яті жертв Голодомору, яке відбулося в центральному католицькому соборі Окленду, Соборі Святого Патріка, 25 листопада 2007. Єпіскоп Патрік Данн, зворушливо звернувся до присутніх (понад 500 людей)  зі словом проповіді, розповівши про Голодомор, його причини та наслідки. Він назвав Голодомор злочином проти людства та геноцидом українського народу, закликавши світ робити все можливе, щоб така трагедія ніколи не повторилась. Після божої служби українська громада запалила свічки в пам'ять мільйонів загиблих. Один з найстарших з новозеландських українців, Василь Креховець, розповів враженим присутнім, що таке ж богослужіння присвячене Голодомору вперше відбулось в цьому ж соборі, але в 1953 році, вшановуючи 20-ту річницю трагедії.  

В завершення цього матеріалу було б доцільно підкреслити, що новозеландці українського походження, усвідомлюючи високе значення України як Батьківщини та вічного  «батьківського порогу», також з гордістю репрезентують і новозеландське суспільство. Нова Зеландія, яка на мові Маорі чудесно зветься «Аотеароа» або «Земля Довгої Білої Хмари», зуміла поєднати в собі представників абсолютно різних культур, навчила їх толерантності та довела їм життєву необхідність соціальної злагоди.  

www.nzukrainians.org

 

Дата і час

16 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9