Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
90-річчя від дня народження вірменського і українського кінорежисера Сергія Параджанова

Цього дня у 1924 році народився визначний вірменський і український кінорежисер, народний артист УРСР (з 1990), лауреат Державної премії України ім. Т.Шевченка (1991, посмертно) Сергій Йосипович Параджанов.Зняв фільми: «Українська рапсодія», «Квітка на камені», «Тіні забутих предків», «Колір гранату», «Наталія Ужвій», «Золоті руки», «Думка», «Перший хлопець» і т.д.Міжнародне визнання прийшло до С. Параджанова після екранізації в 1964 році повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків». Фільм «Тіні забутих предків» був вшанований призом на Всесоюзному кінофестивалі в Києві (1966). Та все ж на Заході (там фільм демонструвався під назвою «Вогняні коні») інтерес до нього був значно більшим, ніж на батьківщині.Фільм отримав 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них –  24 гран-прі) у двадцять одній країні.У 1965-1968 роках С. Параджанов разом з іншими відомими діячами української науки та культури, протестуючи проти масових політичних арештів в Українській РСР, звертався у вищі партійні та державні органи з вимогою роз'яснити причини переслідувань українських інтелектуалів і виступав за проведення відкритих судових процесів, які повинні було б забезпечити справедливість розгляду справ. У 1968 р. його підпис під Листом 139 інтелектуалів проти незаконних політичних процесів стояв першим. Неодноразово висловлювався за дотримання свободи слова у пресі. Ставши об'єктом переслідувань і намагаючись уникнути арешту, був змушений виїхати у Вірменську РСР.
17 грудня 1973 кінорежисер був заарештований у Києві, куди приїхав до хворого сина.
У підсумку Сергій Параджанов був засуджений до п'яти років ув'язнення. Утримувався в Лук'янівській в'язниці і колонії в Алчевську.
Завдяки міжнародній кампанії протесту (звернення підписали Франсуа Трюффо, Жан-Люк Годар, Федеріко Фелліні, Лукіно Вісконті, Роберто Росселліні, Мікеланджело Антоніоні, Андрій Тарковський, Михайло Вартанов і Луї Арагон, який особисто звернувся до Л. Брежнєва) Сергій Параджанов був звільнений 30 грудня 1977 року . Зважаючи на заборону жити в Україні С. Параджанов оселився в Тбілісі. За громадянську позицію і за переслідування, яким він за неї піддавався, режисера називали «вірменином, який народився в Грузії і сидів у російській в'язниці за український націоналізм».
Через ідеологічну цензуру не вийшли фільми «Intermezzo» (за М. Коцюбинським), «Київські фрески», «Ікар», «Сповідь».
Сергій Параджанов також писав сценарії і був художником – він створив величезну кількість малюнків і колажів.
 
 

 

 

Дата і час

14 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9