Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
На території особистості великого Тараса
Название (сокращённое отображение): 
Перші місяці кожного року поповнюють шевченкознавчий доробок в українській культурі. З’являються нові прозові і поетичні твори, літературознавчі й мовознавчі дослідження, мистецькі програми й картини

Перші місяці кожного року поповнюють шевченкознавчий доробок в українській культурі. З’являються нові прозові і поетичні твори, літературознавчі й мовознавчі дослідження, мистецькі програми й картини, присвячені особі й особиситості нашого Кобзаря, натхнені його полум’яним словом, суголосі його Духові. Ми звикли до цього. Ми вже навіть ледь помічаємо ці численні складники великої традиційної ритуальної пожертви на вівтар  великого генія національного Духу. Щороку взимку загострюється тихе, але нещадне змагання за право отримати премію імені народного поета. Яка зрештою поступово, як і здобування звання «народного» митця, стала швидше не ознакою  найвищого осягнення в царині Духу, а радше атрибутом суспільного статусу.

Та все-таки щороку українська культура таки отримує дещицю непересічних мистецьких здобутків і неординарних літературних творів, натхнених особистістю і творами Тараса. І коли громадськість усвідомлює, що саме такий твір таки з’явився, усі чомусь твердо переконані, що саме він буде відзначений державною нагородою з іменем поета. І коли так не стається (із різних причин), розчарування межує із розпачем, а немало авторів, яким не поталанило, просто покидають шеренги учасників змагань, відмовляючись знову виходити на стартові позиції.

Але існує іще одна група шанувальників поетового слова, які просто роблять свою роботу, залишаючись у сутінках, не отримуючи жодних премій чи відзнак, хоча їхні здобутки в галузі шевченкознавства з часом виявляються знаковими. І коли бачиш таку книгу, чи чуєш такий музичний твір, з’являється відчуття справжньої окриленості і гордості за своїх непересічних сучасників.

До таких творів належить прекрасна монографія «Територія мови Тараса Шевченка», що побачила світ на початку цього року і потрапила до рук читача саме напередодні шевченківських днів. Здавалося б, що іще можна додати до написаного про мову Кобзаря? Але колектив авторів цієї блискучої праці переконливо довів нам, що можна, і немало, і з зовсім несподіваних поглядів. Автори книги (виданої за редакцією члена-кореспондента НАН України, доктора філологічних наук професора С. Я. Єрмоленко) запропонували нам нове бачення мовотворчості Тараса Шевченка «як філософії українського Слова». Дослідники акцентували інформацію про лінгвокультурні орієнтири творчості Кобзаря: книжно-історичні, народнопісенні, усно-розмовні, літературні, про життя Шевченкового слова в сучасній українській літературній мові. У книзі червоною ниткою проходить сучасний погляд на місію Шевченка в утвердженні нової української літературної мови. Тому й недивно, що рядки С. Єрмоленко, Г. Вокальчук, Г. Сюти просто змінюють наш погляд на поета, на його творчість, на його особистість і на місце в українській культурі.

Те, що книга читається на одному диханні, зовсім не дивує. Навпаки, дивує той факт, що такі книги з’являються так нечасто. Про визнання монографії найширшим колом читачів може свідчити той факт, що практично весь тираж уже розійшовся, а книгу для прочитання позичають своїм знайомим щасливі власники цього ошатного й зі смаком оформленого томика.

Думаю, що такі праці справді відкривають нам – наче невідомі землі і незнані краї – те, що маємо щодня у руках, але не помічаємо блиску цього скарбу. Скарбу, що названий авторами територією мови Тараса Шевченка. Територією безмежною, вільною і відкритою для усіх цікавих. Треба лише на неї ступити…  

Ірина Сирко

(кандидат філологічних наук, доцент)

 

Дата і час

23 травня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9