Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
Київ-етно-мюзик-фест «Віртуози фолку»: Ламаємо стереотипи!
Название (сокращённое отображение): 
На конкурс надійшло біля сотні заявок із усіх куточків України, із яких в результаті було відібрано 25 учасників фестивалю

«На мій погляд, найжахливіша річ – це сформовані стереотипи та активне небажання людей навіть бачити щось нове. Нові стилі та їх змішування збагачують репертуар та розширюють слухацьку аудиторію, не чіпаючи при цьому ортодоксальну музику. Добре, коли це зроблено професійно», - сказав у одному з інтерв’ю неодноразовий переможець Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, бандурист із Одеси Георгій Матвіїв, який уже не перший рік переконує слухачів, що бандура може бути не лише класичною, але і «українським народним джазовим інструментом». Саме таке бажання зламати стереотипи та показати, з одного боку, глибину і сакральність української народної музики, а з іншого боку – її сучасність та великі перспективи для розвитку різних музичних стилів, підштовхнули організаторів першого «Київ-етно-мюзик-фесту «віртуози фолку» взятися за цей фестиваль.

З їхнього боку це був експеримент і своєрідна провокація. «Ми свідомо втілюємо такі творчі експерименти, покликані виводити слухача з його звичної стильової «зони комфорту». Уявіть собі, що після автентично-неповторних «Бовсунівських бабусь» на сцену вийдуть зі своїми джазовими інтерпретаціями Ілларія, Іванка Червінська чи Тоня Матвієнко. Саме в цьому і полягає мета фестивалю: показати, що всі ці різностильові композиції беруть витоки з народної традиції. Ми за експерименти, творчі пошуки та новаторство, але з добрим художнім смаком. Єдине чого хотілось би уникнути на фестивалі – це кітчу та псевдонародності. Якщо це автентика – то вона має відповідати усім особливостям того регіону, звідки виконавець. Якщо це експеримент – він може бути кращим чи гіршим, але він має в собі нести код самоідентифікації української культури. І цей критерій якості буде на «Віртуозах фолку» визначальним і надалі», - заявив на перед фестивальній прес-конференції арт-директор фестивалю Олесь Журавчак.

Самому фестивалю передувала насичена робота організаційного комітету, до складу якого увійшли провідні діячі галузі – композитори, професійні виконавці, мистецтвознавці, фольклористи-етнографи, викладачі музичних ВУЗів. На конкурс надійшло біля сотні заявок із усіх куточків України, із яких в результаті було відібрано 25 учасників фестивалю.  «Дуже хотілося б більше, і було багато цікавих солістів та ансамблів, але фестиваль триває тільки один день, тож 25 учасників – це максимум, що можуть прийняти концертні майданчики. До речі, заявки продовжують надходити й досі, після фестивалю, і ми їх усіх запрошуємо уже на наступний рік», - говорить автор ідеї «Віртуозів фолку», співачка, народна артистка України Олена Кулик. Учасники фестивалю презентували всю Україну: від Києва, Полтави, Дніпра і навіть Донбасу до Львова,  Волині та Тернополя. Цікаве і жанрове розмаїття фіналістів – від автентичних виконавців, сольного співу, сольного інструментального виконання, академічного ансамблевого музикування, гуртового співу, троїстої музики до етно-джазу, фанк-фолку, фолк-року та інших експериментів.

Сам фестиваль перетворився на своєрідний марафон української пісні в усіх її проявах. З 10-ї ранку в Українському домі працювало дві сцени: у фойє в режимі нон-стоп відбувалися виступи як конкурсантів, так і почесних гостей фестивалю, а в концертному залі у цей час тривало прослуховування «на живо» 25 учасників «віртуозів фолку». А увечері на цій же сцені відбувся гала-концерт переможців та учасників фестивалю. Ще задовго до початку в залі не було як яблуку впасти: глядачі стояли і сиділи і на підлозі, і в проходах, і під стінами, тож артистам, які заходили за сцену, доводилося буквально «пробивати» собі дорогу.  Паралельно на фестивальній сторінці у Фейсбуці було організовано пряму трансляцію і ранкового концерту, і гала-концерту, тож сміливий експеримент «Віртуозів фолку» змогли оцінити глядачі по всьому світу: від Америки та Канади до Бразилії, Росії та Польщі. Про інтерес до цього фестивалю говорить один факт: якщо до фестивалю відвідуваність сторінки сягала 3 тисяч в день, то в день концерту ця цифра зросла до 65 тисяч.

Загалом у фестивалі «Віртуози фолку» взяли участь близько сімдесяти окремих музикантів та колективів, а загальне число учасників наближалося до двохсот. Почесні дипломи отримали Народний театр фольклорної пісні «Дивина» з Донеччини, Ансамбль сопілкарів із Луцька, ще один сопілкар Олексій Павлечко з Києва, який виступав із сестричками, киянки Софія Цивінська, Юлія Вітранюк, Оксана Нікітюк, оригінальні гурти «Kvitana» та «Folky Funky». Спеціальний приз за кращий сценічний образ отримала чи не єдина у Європі класична виконавиця на торбані Марія Віксіна, за оригінальний сценічний етно-костюм – Сергій Гаврилюк із Рівненщини, відкриттям фестивалю став фольк-рок гурт «MniShek», а приз глядацьких симпатій дістався фольклорному ансамблю «Кралиця» із КНУКіМ.

У гала-концерті також взяли участь відомі виконавці: Ніна Матвієнко, «Бовсунівські бабусі», проект Jazz Kolo, Ілларія, Ірина Шинкарук, Роман Гриньків та Георгій Матвіїв, фіналіст шоу «Україна має талант» цимбаліст Петро Сказків, Кирило Стеценко Тоня Матвієнко, Іванка Червінська,Тетяна Школьна, Руслана Лоцман, гурти The Doox, TaRuta та інші. І, звичайно ж, ініціатори та організатори фесту – сопілкар Олесь Журавчак, скрипаль Любомир Матейко, солістка Олена Кулик та ансамбль «Дніпро».

Паралельно з цим протягом дня у фойє Українського дому кілька десятків народних майстрів та майстрів народних інструментів демонстрували свої роботи, проводили майстер-класи, показували, як звучать ті чи інші інструменти. Особливий інтерес викликали лялька-мотанка від Валентини Бердник-Сокоринської, українські розмальовки-антистреси від Олесі Вакуленко, глиняний посуд та народні іграшки від Сергія Денисенка та Лесі Денисенко-Єременко, солом’яні вінки та дідухи від Марії Кравчук, діючі дерев’яні міні-моделі знарядь праці від трипільських часів до сьогодення (млини, ткацькі верстати та друкарські станки), дерев’яні іграшки Івана Приходька, а також етно-духові інструменти різних часів і народів Віктора Іщука, Костянтина Мітокару, Василя Нагірного та Володимира Вітренка. Тут же можна було почути давній торбан, який привіз на фестиваль кобзар і майстер Юрко Фединський та можливості електробандури, які демонстрував Іван Ткаленко. Доповненням фестивалю стала виставка з історії українського народного вбрання – від часів Трипілля до робіт сучасних дизайнерів, експозиція шитих рушників «Дерево роду» із  колекцій обухівських  вишивальниць, виставка поезій на полотні «Вишитий Кобзар» Івана Рябчука, колекція реконструйованої кераміки музею «Дивосвіт Трипілля». В рамках фестивалю відбулася презентація книжки відомої журналістки Наталки Фіцич «Культ предків». 

«Ми хочемо, щоб у день фестивалю «Віртуози фолку» Український дім став такою собі територією творчої свободи. Ми хочемо показати, що українська етно-культура є сучасною, модерною, молодіжною, і водночас вона має глибокі сакральні традиції», - казали напередодні організатори фестивалю. І їм це вдалося. Принаймні, перший млинець виявився зовсім не глевким і планка піднята дуже високо.

Будемо чекати наступного фестивалю.

Фото: Олег Маковський

 

Дата і час

21 жовтня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9