Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті української художниці Ярослави Музики

Цього дня у 1973 році померла українська художниця Ярослава Львівна Музика.
Творча діяльність Ярослави Музики почалася ще зі студентських років. Уже в 1922 році вона виставляла свої праці поруч з відомими художниками О. Кульчицькою, А. Манастирським, О. Новаківським. Її творчість, що виросла з коренів національної культури, несла у собі наголоси сучасної стилістики. В прагненні ознайомитися з новими напрямками в європейському мистецтві подорожувала по Німеччині, Швеції, Норвегії, Данії, Франції, студіювала мистецтво у художній школі А. Льота (Париж). Під час поїздки до Італії відвідала відому співачку Соломію Крушельницьку. Згодом вона напише портрет Соломії Крушельницької. Художницю захоплювали видатні особистості. В творчому доробкові Ярослави Музики є портрети Лесі Українки, Михайла Рудницького, Михайла Коцюбинського. Разом з відомими митцями Павлом Ковжуном, Михайлом Осінчуком, Станіславом Гординським Ярослава Музика ініціює створення у Львові Асоціації незалежних українських мистців (АНУМ), довкола якої гуртуються художники, які прагнули розвивати мистецтво на національних традиціях, водночас зблизити українське мистецтво з європейським.
У повоєнний час Ярославі Музиці не вдалося уникнути репресій. 8 листопада 1948 року, під час творчого відрядження до Криму художницю було заарештовано і відконвойовано до Києва. Тут, у спецтаборі МДБ її звинуватили в зв'язку з керівниками бандерівського центрального проводу ОУН, співпраці з ними та наданні підпільникам матеріальної допомоги. Після жорстоких допитів художниця змушена була визнати всі пред'явлені їй звинувачення. Рішенням особливої Наради при МДБ СРСР від 18 червня 1949 року Музику Ярославу Львівну за «активну участь в антирадянській банді українських націоналістів» було засуджено до ув'язнення у ВТТ строком на 25 років з перебуванням в особливому таборі N 7 біля міста Братська. Після смерті Й. Сталіна завдяки численним клопотанням 6 червня 1955 року Ярославу Музику було звільнено.
Загалом, творчий доробок Ярослави Музики складає понад дві тисячі робіт: малярство на полотні та склі, графіка, мозаїка, емалі, тиснення на шкірі, карбування, інкрустація, килимарство, аплікація, батик.

 

Дата і час

19 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9