Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського режисера і актора Януарія Бортника

Цього дня у 1938 році, внаслідок сталінських репресій, трагічно загинув український режисер і актор Януарій Дем'янович Бортник.
Януарій  Бортник навчався в Українській гімназії. Захоплювався музикою, не обминав жодної вистави мандрівного Львівського театру товариства «Руська Бесіда», захоплювався грою артистів Катерини Рубчакової, В. Юрчака, Софії та Йосипа Стадників.
З дозволу воєнних властей Лесь Курбас організував «Тернопільські театральні вечори», куди вступив і Я. Бортник. Він уперто працював над поліпшенням своєї дикції і добився успіхів: співав у хорі, брав участь у масових сценах і балеті.
На сцені «Театральних Вечорів» грав ролі Акіли, парубка Дениса і Куліковського у п'єсах І. Карпенка-Карого, «Шельменко-денщик» Григорія Квітки-Основ'яненка. На афішах Януарій Бортник називали псевдонімом Н. Загребельний.
Від листо­пада 1918 року був  актором Українського театру в Тер­нополі (в березні 1919 реорганізовано у Новий Львівський театр). Згодом – у театрі імені Івана Франка (м. Вінниця, 1920), де зіграв ролі Лірника («Великий льох» за Т. Шевченком), Цирульника («Затоплений дзвін» Г. Гауптмана), Антоніо («Весілля Фігаро» П. Бомарше).
Восени 1921 року Лесь Курбас став режисером у Київський театр ім. Т. Г. Шевченка. З цього часу Я. Бортник став режисером Білоцерківської драматичної студії, яка 27 січня 1923 р. була реорганізована у ІІІ-ю майстерню театру «Березіль». Серед режисерських вистав Я. Бортника 1924 р. виділялися «Гайдамаки» за Т. Шевченком, «Джіммі Хіггінс» Сінклера, «Про що тирса шелестіла…» Спиридона Черкасенка.
У травні 1927 року театр «Березіль» переїхав на постійну працю до Харкова. На харківській сцені Я. Бортник поставив «Яблуневий полон» Івана Дніпровського, «Змова Фієско в Генуї» Фрідріха Шиллера.
У 1927 році під егідою «Березіля» у Харкові був створений театр малих форм «Веселий Пролетар», який Януарій Бортник очолював до 1930 року.
Він багато працював над собою, провадив практичні лекції для студійців і сформувався як досвідчений режисер. Коли ж виникло питання про відкриття українського Театру музичної комедії, то зупинилися тільки на кандидатурі Януарія Бортника як головного режисера, і він успішно впорався з цим завданням.
У 1934 – 1936 рр. Я. Бортник працював режисером Дніпропетровського театру ім. Т. Шевченка, а завершив свою працю в Харківському театрі революції.
Режисер став жертвою безпідставних звинувачень та був засуджений до розстрілу. Януарій Дем'янович Бортник був реабілітований посмертно у 1956 році.

 

Дата і час

22 жовтня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9