Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського поета-шістдесятника Івана Коваленка

Цього дня у 2001 році помер український поет-шістдесятник, дисидент, політв'язень радянських часів, учитель Іван Юхимович Коваленко. На відміну від багатьох шістдесятників, Іван Коваленко не йшов на компроміси з владою, принципово не друкувався за часів тоталітаризму, дотримувався класичних форм віршування, хоча й експериментував з поетичними формами верлібру та сонету.
У 60-ті роки Іван Коваленко все частіше звертається до громадянської тематики. У 1961 році на літературному вечорі, присвяченому 100-річчю з дня смерті Тараса Шевченка, він прочитав свій вірш відверто критичного змісту «У поета тільки слово». Саме з цього моменту за ним було встановлено неофіційний нагляд КДБ. У 1966 році Іван Коваленко організував у Боярці літературний вечір за участю шістдесятників Євгена Сверстюка, Василя Стуса, Надії Світличної. У домі Івана Коваленка прямо на книжкових полицях зберігалася практично вся література українського та російського самвидаву 60-х років. Багато матеріалів І. Коваленко передруковував та широко розповсюджував. У цей час писав чимало поезій патріотичної національної тематики. Великий вплив на долю І.Коваленка мав історик-культуролог Михайло Кутинський, у минулому політв`язнь сталінських таборів, у яких провів загалом 25 років, М. Кутинський заохотив І. Коваленка до серйознішої поетичної діяльності та особисто надіслав вірш поета «Червона калина» до газети «Нове життя» (м. Пряшів, Словаччина), де той був надрукований. Після цього Іван Коваленко друкував в «Новому житті» ряд віршів та статей, зокрема, статті про музей Івана Гончара у Києві та статтю, у котрій пророкував відновлення у Києві Михайлівського Золотоверхого собору. У Канаді вірші Коваленка були видані самвидавською збіркою. У цей період ім'я Івана Коваленка стає досить відомим.
У 1972 році Іван Коваленко був заарештований під час репресій, яким було піддано українську творчу інтелігенцію. І. Коваленкові було інкриміновано виготовлення та розповсюдження літератури самвидаву та розповсюдження його власних віршів, як сказано у вироку, «антирадянського, націоналістичного та наклепницького спрямування».
Творча доля Івана Коваленка досить трагічна, оскільки багато ранніх творів загинуло під час Другої Світової війни. Преважна частина творчого доробку зрілих літ втрачена через арешт та слідство. Під час арешту були вилучені всі до одного вірші поета. Значний творчий доробок поета на чернетках, писаних олівцем (а таких була переважна більшість), було знищено під час слідства. Вірші, написані впродовж 10 місяців у слідчому ізоляторі, майже всі загинули на етапах. Лише декілька збереглося завдяки адвокатові. Майже все, що писав у таборі теж було відібрано і знищено. Тим не менш, творчий доробок поета нараховує приблизно 400 поетичних, публіцистичних творів і перекладів. Творчість Івана Коваленка високо оцінили Іван Світличний, Микола Жулинський, Євген Сверстюк, Іван Драч тощо. Поетичний доробок Івана Коваленка відрізняється широтою тематики, образністю, багатством тропів, оригінальними авторськими неологізмами. Особливої уваги заслуговують ліричні вірші поета – вишукані, мелодійні, сповнені глибокого філософського змісту. Громадянські вірші поета – пристрасні, викривальні, сповнені любові до України та болю за її закатованих синів – ходили у самвидаві за часів тоталітаризму та стали підставою для звинувачень І. Коваленка у антирадянській діяльності та націоналізмі.
Після 1991 року в Незалежній Україні друкувався в періодиці, мали місце сюжети по радіо і телебаченні. У 1995 року учениця і друг сім`ї Коваленків Ольга Рожманова (дружина академіка Геннадія Мацуки) видала своїм коштом книжку віршів «Недокошений луг». У 1996 р. Служба безпеки України повернула долучені до справи матеріали і серед них деякі вірші поета. Завдяки цьому 1999 року до 80-річчя поета у видавництві «Освіта» вийшло повніше зібрання поезій «Джерело». У 2006 р. також на кошти О. Рожманової у видавництві «Логос» було видано практично повну збірку творів Івана Коваленка «Перлини». У 2009 – збірку вибраних поезій «Учитель». У 2012 році  вийшло видання, розраховане на освітян та учнів – «Порив до небес».
 
 

 

 

Дата і час

20 листопада 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9