Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського поета, перекладача, педагога Аркадія Казки

23 листопада 1929 року помер український поет, перекладач, педагог, автор одного з перших українського вінка сонетів Аркадій Васильович Казка.

Закінчив Чернігівське реальне училище. Під час навчання заприязнився з поетом Павлом Тичиною, з яким мешкав монастирському гуртожитку, разом співав у церковному хорі, відвідував славнозвісні «суботи» Михайла Коцюбинського.

Навчався в Київському комерційному інституті, не закінчив через нестатки. Повернувся до Чернігова, працював креслярем у земській управі. Згодом учителював у селах Київщини, Дніпропетровщини, в Одесі. Викладав співи та українську мову.

Вночі 10 вересня 1929 А. Казку було заарештовано у справі СВУ та відправлено в одеську в'язницю. Доведений слідчим НКВД Григоренко до самогубства (23 листопада повісився, за іншими даними – убитий в камері слідчого відділу НКВД СРСР). Матеріали слідства в архівах знищені, порушувати кримінальну справу відносно смерті Аркадія Казки в нинішній Україні відмовилися (1997).

До 1917 року А Казка займався перекладами із західноєвропейської та російської літератури. В УСРР власні вірші і поеми друкував у журналах «Літературно-науковий вісник», «Нова громада», «Плуг».

На початку 20-х років підготував рукописну збірку поезій «Сумливе», яку подарував Григорієві Верьовці. З листа до П. Тичини (11 лютого 1925) видно, що К. готував до видання збірку «Розірване намисто», а в листі до свого учня Василя Мисика писав про підготовку збірки «Васильки».

Видати збірку свого друга мріяв Павло Тичина на початку 1960-х років. Хоча й тоді ім'я А. Казки, як і всіх убитих у справі СВУ, були під забороною. Проте 1965 року у збірнику «День поезії» В. Мисик (а не П. Тичина) опублікував низку творів свого вчителя.

1989 року у видавництві «Радянський письменник» вийшла книжка Аркадія Казки «Васильки» (упорядкування і вступна стаття С. Тельнюка). Там подано оригінальні вірші, поеми, листи до Павла Тичини та Лідії Папарук, переклади з І. Буніна, В. Маяковського, В. Мюллера, Г. Стефані.

Архів А. Казки загинув під час Другої Світової війни.

 

 

Дата і час

19 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9