Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського письменника в еміграції Юрія Косача

Цього дня у 1990 році помер український поет, прозаїк, драматург, редактор Юрій Миколайович Косач. Ю. Косач, син рідного брата Лесі Українки, навчався у Львівській гімназії, Варшавському університеті. У 1932 р. Ю. Косач потрапив до польської в'язниці, а після ув'язнення виїхав до Франції. Повернувшись під час війни до Львова, опинився в концтаборі. Упродовж тридцятих років у Львові одна за одною виходять збірки віршів і оповідань «Чорна пані» (1931), «Черлень» (1935), «Мить з майстром» (1936), «Клубок Аріадни» (1937), «Чарівна Україна» (1937), «Глухівська пані» (1938). Митець розвивався стрімко.
Опинившись у повоєнній Німеччині, молодий письменник одразу ж потрапляє в самий вир еміграційного літературного життя. В альманасі «МУР» (1946. № 1) з'являється одна з перших його повістей «Еней і життя інших», у «Арці» (1948. № 3–4) – уривки з історичного роману «День гніву». Окремою брошурою з'явилася його доповідь про українську літературу – одне з небагатьох тоді видань німецькою мовою. Під мурівською маркою «Золота Брама» вийшла його драма «Дійство про Юрія Переможця».
Переїхавши до Америки, співпрацював з газетами «Громадський голос», «Українські вісті», видавав нові книжки поезій, нарисів тощо. Тривалий час був редактором журналу «За синім океаном» (Нью-Йорк). У 1964 р. Юрій Косач побував в Україні, 1966 р. в Києві вийшла його поетична збірка «Мангаттанські ночі»; 1975 р. – збірка «Вибраного», а наступного – книжка новел «Лиха доля в Маракайбо». Останніми за часом виходу у світ були «Літо над Делавером» (1980) та роман «Володарка Понтиди» (1987).
Ю. Косач виявив себе у різних жанрах, проте найвагоміший його доробок – прозовий. Це насамперед низка оповідань і повістей з української минувшини. Збірка «Чарівна Україна» вийшла 1937 р. як перший том «історичних оповідань». Другим томом стало оповідання (власне, невелика повість) «Глухівська пані» (1938).
У минулому увагу митця привертають постаті тих співвітчизників, що стояли з своїм часом нарівні, були інтегровані в європейський культурний процес, причетні до визначних європейських подій, виявили велич духу й життєстійкість.
Після ряду оповідань, повістей, присвячених українській минувшині, Ю. Косач зважився звернутися до ширшого романного полотна, в центрі якого – національно-визвольна війна українського народу під орудою Богдана Хмельницького. Першим наближенням до теми став опублікований в роки другої світової війни «Рубікон Хмельницького». У 1948 р. з'явився двотомний роман «День гніву».
Перу Юрія Косача належить також низка оповідань з американської дійсності (збірка «Лиха доля в Маракайбо», 1976). Упродовж 60-70-х років ХХ ст. він також активно виступав як літературознавець і публіцист.
 

 

Дата і час

16 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9