Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського письменника і громадського діяча Володимира Левицького

6 жовтня 1938 року помер український письменник і громадський діяч, видавець, літературознавець, почесний член товариства «Просвіта» (з 1925), дійсний член НТШ (з 1926) Володиимир Лукич Левицький (літ. псевдонім Василь Лукич).

Середню освіту здобув у Бережанській гімназії. Закінчивши юридичний факультет Львівського університету (1880), Володимир Левицький три роки займався судовою практикою, потому працював нотаріусом у Болехові, Стрию, Станіславові та у Винниках біля Львова.

З 1875 року брав активну участь в українському літературному процесі Галичини.

1875 р. в альманасі «Ластівка» з'явилися невеличкі оповідання «Премудрий жид» та «Музика у вовчій ямі», загадки для дітей. У 1880 р. В.Левицький опублікував у журналі «Зоря» історико-літературознавчу розвідку про Марусю Чурай. У 1881 р. він разом з Іваном Франком склав антологію української поезії. Був співредактором журналу «Друг» і альманаху «Дністрянка» (1876). Редактор популярного довідника для селян «Руський Правотар Домовий» (1885; разом з Юліаном Сельським), альманаху «Ватра» (1887) і журналу «Зоря» (1890–1896). Редактор видань «Просвіти», зокрема, щорічних календарів на 1880–1885, 1890, 1893, 1916–1918 рр.

В. Левицький значну увагу приділяв налагодженню літературних і культурних взаємин з Наддніпрянською Україною.

Другу половину свого життя Володимир Левицький провів у Винниках, він жив у віллі кін. XIX –  поч. XX ст., яка збереглася дотепер (вул. Галицька 71). У 1897 році В. Левицького призначили нотарем у Винниках. До його обов’язків належали спадкові справи, шлюбні угоди, різні правові акти, тощо. Діловодство Володимир Левицький вів виключно українською мовою. Цей факт мав великий вплив на селян, які вперше на практиці бачили рівноправність української мови в уряді.

Мешканці Вииника звернулися до нотаря В.Левицького з проханням очолити товариство «Просвіта». В 1907 році його обрали головою місцевої «Просвіти». Вибух війни 1914 року припинив діяльність В. Левицького у Винниках з великими втратами для української справи. Знаючи, що може чекати його від московських «визволителів», він переховувався у Львові.

Після відходу московських військ зі Львова в 1915 році, В. Левицький відразу зголосився до «Просвіти» для відновлення припиненої царськими заборонами діяльності. Найбільшою потребою було видати календар «Просвіти» на 1916 рік. Тоді бракувало співробітників – одних вивезли в глибину Росії, інші під час війни емігрували до Відня, було багато технічних перешкод. Але В. Левицький переборов усі труднощі, і календар вийшов своєчасно, своїм змістом і оформленням зайнявши одне з провідних місць серед подібних видань.

 

 

Дата і час

12 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9