Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського історика, письменника і перекладача Агатангела Кримського

Цього дня у 1942 році помер український сходознавець, історик, мовознавець, літературознавець, фольклорист, письменник, етнограф, перекладач, славіст кримськотатарського походження Агатангел Юхимович Кримський. 
Агатангел Кримський був одним із засновників Української академії наук (1918), неодмінним її секретарем, очолював історико-філологічний відділ, одночасно працював на кафедрах україністики та східної історії Київського державного університету, очолював Інститут української наукової мови. З ініціативи А.Кримського у Харкові засновано Всеукраїнську наукову асоціацію сходознавства. Ім’я українського академіка Агатангела Кримського 1970 року було занесене у затверджений XVI сесією Генеральної Асамблеї ЮНЕСКО перелік видатних діячів світу.
А.Ю. Кримський вважається одним із найвидатніших орієнталістів в історії світової філологічної науки. Він є автором численних праць з історії та культури арабських країн, Ірану, Туреччини та ін., ісламу, семітології. Ці праці здобули широке міжнародне визнання, лягли в основу українського сходознавства. Велику увагу вчений приділяв дослідженню історії української мови та літератури, фольклору, етнографії. Як письменник він відомий низкою поетичних творів на східні теми, чимало з яких було перекладено багатьма мовами світу. Його поетичні твори увійшли до збірок «Пальмове гілля» (кн. 1–3, 1901, 1908, 1922), оповідання – до збірок «Повістки і ескізи з українського життя» (1895) та «Бейрутські оповідання» (1906). З повісті «Андрій Лаговський» за життя автора надруковано (1905) дві частини, повністю твір опубліковано у 1972 році. У своїх оповіданнях автор вдало користувався такими прийомами, як самоаналіз, психоаналіз, характеристика.
А. Кримський зробив численні художні переклади Антари, Омара Хайяма, Сааді, Хафіза, Міхрі-Хітум, Фірдоусі та багатьох інших, у тому числі західноєвропейських поетів. Також вчений здійснив велику роботу як науковий редактор численних словників та збірників. По суті, з перекладів А.Кримського починається школа художнього перекладу східної поезії в Україні й загалом в Європі. Сучасники високо цінували здійснений ним переклад казок «1001 ніч».
Водночас цей видатний учений ХХ століття зробив неоціненний внесок в українську філологічну науку – адже саме він є автором таких основоположних праць, як «Украинская грамматика» в двох томах (1907– 1908 рр.), «Филология и погодинская гипотеза» (1898 – 1899), «Древнекиевский говор» (1906), «Українська мова, звідкіля вона взялася і як розвивалася» (1922), «Нариси з історії української мови» (1924). Вивченням життя і творчості Агатангела Кримського переймалося багато дослідників, адже постать цієї людини дійсно унікальна.
Проте у 1930-ті рр. Кримський був практично усунений від науково-викладацької роботи в академічних установах України. 20 липня 1941 А.Ю.Кримського було заарештовано співробітниками НКВС, звинувачено в антирадянській націоналістичній діяльності і ув'язнено в одній із тюрем НКВС в Кустанаї (тепер Казахстан).
Агатангел Юхимович Кримський був реабілітований посмертно у 1957 році.
 
 
 

 

Дата і час

22 жовтня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9