Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського дисидента Олекси Гірника

Цього дня у 1978 році помер український дисидент, політв'язень, Герой України (2007) Олекса Миколайович Гірник. Олекса Гірник вчинив самоспалення біля могили Т. Шевченка на знак протесту проти русифікації. Інформація про цей вчинок замовчувалася за роки радянської влади.
Олекса Гірник належав до «Пласту», «Просвіти», молодої організації ОУН, працював у «Соколі».
За висловлювання проти польської влади і заклики до незалежності України 25 березня 1937 р. був засуджений до п'яти років в'язниці. Покарання відбував у концтаборі в Березі Картузькій, у таборах Львова, Кракова, Тарнова. У 1939 р. під час німецького вторгнення в Польщу втік із в'язниці.
11 листопада 1939 р. його засудили на вісім років концтаборів і п'ять років позбавлення прав. Покарання відбував у Норильську та Магадані. 1948 року О. Гірник повернувся до Калуша Івано-Франківської області.
Олекса Гірник надзвичайно переймався долею України, її культурою та мовою. Таємно від всіх протягом чотирьох років він писав від руки листівки проти русифікації, які супроводжував цитатами з  поезії Т. Шевченка.
Тільки після здобуття незалежності Україною, правда про вчинок О. Гірника була вперше опублікована в газеті «Літературна Україна». У 1993 р. в Калуші його іменем була названа вулиця і встановлена меморіальна дошка на його будинку.
Іменем Олекси Гірника названо Богородчанську школу № 1, в якій обладнано кімнату О. Гірника, а на подвір'ї школи встановлено меморіальний знак із зображенням героя. В Івано-Франківському обласному музеї визвольної боротьби на вул. Тарнавського, 22 відкрито виставку, присвячену пам'яті Олексі Гірника, на якій експонуються світлини з родинного архіву Гірників, особисті документи, вишивки, які  надав його син Євген Гірник.
У 1999 р. було створено Київський благодійний фонд ім. О. Гірника «Українським дітям  українське слово». Товариство «Просвіта» оголосило 2003 рік роком Олекси Гірника. А на місці смерті героя посадили кущ калини та встановили меморіальну дошку.
 

 

 

Дата і час

16 жовтня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9