Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День народження українського та російського художника Аполлона Мокрицького

28 липня 1810 року народився український і російський живописець та педагог Аполлон Миколайович Мокрицький.

А. Мокрицький – учень Карла Брюллова та Олексія Венеціанова.

1830 року А. Мокрицький закінчив славнозвісний ліцей Безбородька у Ніжині. Любов до поетичного слова та образотворчого мистецтва з'єднала тут на все життя Аполлона Мокрицького з М. Гоголем, Є. Гребінкою, О. Данилевським, Н. Кукольником, Я. де Бальменом, М. Гербелем.

Конференц-секретар Петербурзької академії мистецтв В.Григорович, уродженець Пирятина, допоміг землякові Аполлону Мокрицькому 1830 року стати вільним слухачем академії у класі живопису. Тут його учителями стали О. Венеціанов і К. Брюллов.

Під час навчання в Академії Аполлон отримував золоті і срібні медалі. К. Брюллов любив і цінував Мокрицького. Заходив до його майстерні і Пушкін. На одній зі сторінок щоденника Мокрицького за 6 серпня 1835 року є такий запис: «После обеда пришел Пушкин, говорил со мной о живописи и при прощании сказал мне: «Не женитесь только. А Италии вам не миновать».

А. Мокрицький разом з І. Сошенком увів кріпака Т. Шевченка до натурних класів Петербурзької академії мистецтв та Ермітажу, познайомив його з К. Брюлловим. Уперше ім'я Тараса Шевченка зустрічається в щоденнику А. Мокрицького у записі від 18 березня 1837 року. Він просить К. Брюллова допомогти Т. Шевченкові звільнитися від кріпацтва. 31 березня того ж року Брюллов доручає Мокрицькому запросити до нього у майстерню поета В. Жуковського для обговорення цього питання. Як свідчить А. Мокрицький, 2 квітня 1837 року Брюллов почав роботу над портретом Жуковського. Деякий час робота не велась через від'їзд Жуковського. 1838 року вона відновилась. Загальновідомо, що портрет Жуковського був розіграний у лотерею, і за отримані гроші Т.Шевченка викуплено на свободу. Щоденник А. Мокрицького не дає можливості встановити дату лотереї і місце її проведення. Однак із цього щоденника стало очевидним, що і після викупу Шевченка з кріпацтва портрет Жуковського залишався в майстерні художника, який продовжував над ним працювати.

Від 1840 року А. Мокрицький почав працювати в Україні. 1841 року його, як одного з кращих учнів академії, послали вдосконалювати майстерність до Італії. Там він написав кілька жанрових картин з життя італійського народу, які прихильно оцінила як італійська, так і російська преса. В Італії він був разом з художником В. Штернбергом, з яким потоваришував ще раніше.

Творам А. Мокрицького властиві чіткий малюнок, міцна композиційна побудова. Збереглися в музеях такі його роботи: портрети лікаря П. Пузино та його дружини Є. Пузино (1835), письменника Є. Гребінки (1840), автопортрет (1840), "Портрет невідомої" (1853), картина "Італійський пейзаж" (1847).

У 1851-1870 рр. Аполлон Мокрицький працював професором Московського училища живопису, скульптури та архітектури. Він був учителем відомого російського живописця Івана Шишкіна.

Написав цінні спогади про К. Брюллова, О. Венеціанова. В. Перов відзначав: «Учні любили його слухати, їх захоплювали його розповіді про великих майстрів. Аполлон Мокрицький взагалі благотворно впливав на учнів».

 

 

Дата і час

20 листопада 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9