Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День народження українського письменника, публіциста та перекладача Володимира Ґжицького

Цього дня у 1895 році народився український письменник, публіцист та перекладач Володимир Зенонович Ґжицький.
У літературній творчості В. Ґжицький починав як поет і драматург. Про це свідчать поетична збірка «Трембітині тони» (1924), драматичні твори для дітей, які успішно ставили у Харкові: «По зорі»(1925), «Вибух» (1927) тощо. Проте найбільше талант В. Ґжицького розкрився як прозаїка. Перша повість «Муца» вийшла 1928 року. Невдовзі побачили світ знаменитий роман «Чорне озеро» (1929, нова ред. 1957), збірка оповідань «Цісарське право», роман «Захар Вовгура» (1932).
Проте постановка гостро? проблеми нацiональних взаємин у Радянському Союзi вже тодi була страктована органами ДПУ як «викривлення полiтики, яку проводив Й. Сталiн щодо нечисельних народностей СРСР».
7 грудня 1933 року в Харкiвському облуправлiннi держбезпеки був виписаний ордер № 32 на арешт В. Ґжицького. У постановi на арешт йому iнкримiнувалася приналежнiсть до контрреволюцiйно? органiзацi? УВО (Укра?нська вiйськова органiзацiя) та участь у терористичнiй дiяльностi.
Судова трiйка при колегi? ДПУ протоколом вiд 23 лютого 1934 року постановила: заслати письменника до виправно-трудового табору термiном на десять років.
Вiдбував заслання письменник у Республiцi Комi. 1946 року спецiальним табiрним судом був знову засуджений на 4 роки ув'язнення.
У «післятабірний» час В. Ґжицький написав автобіографічну трилогію «У світ широкий» (1960), «Великі надії», «Ніч і день» (обидві 1963).
Перші дві частини трилогії – це романи про шлях молодої людини, Миколи Гаєвського, українця з Галичини. Письменник відтворив долю героя від початку Першої світової війни, провів його через перебування в австрійській армії, в УГА.
Художню автобіографію продовжено у творі «Ніч і день». Найцінніше у цьому творі–достовірність фактів, котрі пов'язані з табірними жахами. Автору вдалося викликати враження повної незахищеності героя і знецінення людського життя в умовах безпрецедентного в історії людства беззаконня, політичного цинізму, злочину перед мільйонами людей.
Потім В. Ґжицький написав не менш відомі історичні романи «Опришки» (1962), «Кармелюк» (1971), автобіографічну повість «Слово честі» (1968) та твори для дітей та про природу.
 
 
 

 

 

Дата і час

12 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9