Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День народження українського композитора, хорового диригента і віртуоза-цитриста Євгена Купчинського

19 червня 1867 року народився український композитор, хоровий диригент і віртуоз-цитрист Євген Купчинський.
Навчаючись у Львівській гімназії, Є. Купчинський навчався грати на цитрі й фортепіано. У 1891 році закінчив у Львові духовну семінарію, у якій поглибив свої знання з музики та оволодів практикою диригування.
Великим досягненням Є. Купчинського є організація сільських хорів. З 1906 р. очолював довголітній церковно-освітянський мішаний хор.
Творча спадщина Є. Купчинського нараховує 70 музичних творів, з яких 64 – для цитри. Палітра його творчості відзначається багатством жанрів: музичними партіями, маршами, фантазіями, польками, вальсами, полонезами, романсами, танцювальними п’єсами, піснями для мішаного хору.
Твори Є.Купчинського для цитри – концерт на теми з опери М.Лисенка «Наталка Полтавка», фантазія на теми «Різдвяної ноч»  та концерт-фантазія «Ні звідки потіхи», марші  – «За вітчизну» та «Зелена рута» (у яких відчувається значний вплив австро-німецької музики з відгуками старогалицької пісні), твори жанрово-побутової музики «Життя», «Чом ти, Галю, не танцюєш», музична картина «У своїй хаті», сюїта «Весілля». Він видав збірку своїх творів «Три пісні», десять випусків «Композиції на цитру».
Твори для цитри часто входили до репертуару багатьох концертів, що їх організовували різні музичні товариства та ентузіасти музичної просвіти серед населення. Важливу роль у популяризації інструменту відіграла участь виконавців-цитристів в «артистичних мандрівках» хору Академічного Братства під керівництвом Остапа Нижанківського, а згодом так званої «дванадцяти». Перша з них відбулася в 1889 році за маршрутом Стрий-Броди-Золочів-Зборів-Тернопіль. Серед її учасників був, зокрема, Є.Купчинський, який, маючи прекрасний голос (низький бас), не тільки співав у хорі, але і виконував сольні номери на цитрі. Як соліст-цитрист він часто виступав у Львові, Перемишлі, Стрию, Тернополі та інших містах, де влаштовувалися концерти на честь Т. Шевченка, музично-вокальні концерти хорових колективів «Академічне братство», «Боян», «Бандурист». Крім власних композицій він виконував твори М.Лисенка, Ф. Шопена, Ф. Шуберта, Р.Шумана, які переклав для цитри.

 

 

Дата і час

13 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9