Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День народження українського бандуриста і кобзаря Федора Гриценка (Хведора Холодного)

Цього дня 1814 року народився український бандурист і кобзар Федір Гриценко (Хведір Холодний).
У 14 років Хведір Холодний втратив зір. Він навчався досить довго – 8 років у незрячих панотців Василя Назаренка і Дмитра Кочерги, від яких вивчив думи «Бідна вдова і три сини», «Сестра та брат». Згодом 3 роки в оркестрах панів Твардовських, Кочубеїв, Абаз. Багато перейняв у слобідського торбаніста Семена Чаплі та бандуриста Івана Однорога. За свідченням П. Мартиновича, Хведір Холодний отримав благословення самого Гаврила Зелінського (Вовка) і «посів його бандуру» (отримав у спадок). У виконавській манері Гриценка-Холодного поєдналися найкращі сторони кобзарського і бандурницького мистецтва XIX ст. Гра Х.Холодного викликала захоплення у найвибагливіших шляхетських аудиторіях, натомість незрячі співці були переконані, що Хведором грає «нечистий». Учнями Хведора Холодного були: Семен Скорик (з Ізюму Харківської області), Василь Парасочка (м. Костянтиноград) та Іван Городницький (м. Костянтиноград). За свідченням П. Мартиновича, Х. Гриценко-Холодний знав 8 дум, 72 псалми і кількасот пісень. У Ф. Гриценка-Холодного навчався відомий згодом кобзар М. С. Кравченко.
Неповторно виконував думи «Про вдову й трьох синів», «Про сестру та брата», «Втеча трьох братів з Азова», «Маруся Богуславка», «Брати Самарські», «Олексій Попович», «Фесько Ганжа-Андибер».
З репертуару Ф. Гриценка- Холодного надруковано лише три думи: «Івась Удовиченко, Коновченко», «Бідна вдова і три сини», «Сестра та брат». Численні ж записи – дума «Втеча трьох братів із города Азова з турецької неволі», псалми та пісні – зберігаються в архіві Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії імені М. Т. Рильського АН УРСР.
 
 

 

Дата і час

20 жовтня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9