Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День народження українського актора, режисера, бандуриста Дмитра Байди-Суховія

8 листопада 1882 року народився український актор, режисер, бандурист, збирач і пропагандист українських народних пісень, один із засновників українського кіно Дмитро Михайлович Байда-Суховій.

У 1895 року запрошений до трупи Марії Заньковецької, спочатку в якості танцюриста та соліста-бандуриста. Сценічну діяльність почав 1899 року, грав у трупах Миколи Садовського, Онисима Суслова, Дмитра Гайдамаки, Лева Сабініна. На початку ХХ століття мав власну трупу.

У кінці 1900 років уклав договори про співпрацю з організаторами кінопромисловості Олександром Дранковим та Олександром Ханжонковим, за якими бере участь у зйомках та показах кінофільмів в Україні та на Кубані. У 1910-1916 рр. одним з перших в Україні фільмував театральні постановки. Як режисер-постановник зняв фільми за популярними тогочасними виставами. Крім режисерських функцій, він також грав у всіх своїх фільмах, зокрема, в комедії «Кума Хвеська» він грав як чоловічі, так і жіночі ролі. Німі фільми озвучувалися акторами, які за екраном дублювали самі себе, а також музикою, зокрема, грою на бандурі самого Д. Байди-Суховія.

Під час Першої світової війни переїхав до Петербурга, де разом з батьком працював на Путиловському заводі, виконуючи військові закази. З 1917 року служить у народній міліції Петрограда.

У 1920 році Дмитра Байду-Суховія запросили до щойно звільненого від білогвардійців Геленджика, де він створив народний театр. Основою трупи театру були актори, які під час революції залишились у Геленджику, молоді комсомольці та старіші актори-аматори. Паралельно він навчав місцеву молодь театральній справі. Згодом у театрі створював майстерню декорацій та костюмів.

У 1930-тих рр.. грав у харківських театрах, гастролював з українськими мелодрамами та ліричними комедіями.

Під час Другої світової війни знову створив у Геленджику театр, який діяв з 1941 р. до зруйнування німецькими військами в 1942 р.

Як режисер-постановник та водночас актор брав участь у фільмах:

  • «Кума Хвеська» (1910),
  • «Жидівка-вихрестка» (1911),
  • «Змія підколодна» (1911),
  • «Сватання на вечорницях» (1911),
  • «Три кохання в мішках» (1911),
  • «Навкруги зрада» (1912),
  • «Шельменко-денщик» (1912),
  • «Запорізький скарб» (1912),
  • «Спіть, орли бойові» (1914)

Як співак-бандурист успішно виступав на професіональній сцені, концертував на Далекому Сході, Кавказі, Середній Азії, по Російській Федерації тощо.

 

 

Дата і час

15 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9