Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
Будинок Миколи Леонтовича у Шершнях буде відновлено
Название (сокращённое отображение): 
Визначено переможця конкурсу із реновації будинку, в якому провів своє дитинство найвідоміший у світі український композитор Микола Леонтович. Ним став визнаний архітектор Олексій Семирог-Орлик

 Фонд гуманітарного розвитку України оголошує результати конкурсу із реновації будинку, в якому провів своє дитинство найвідоміший у світі український композитор Микола Леонтович.

«Ми щасливі оголосити, що в історії Леонтовича зусиллями громадянського суспільства перегорнуто чорну сторінку забуття та нехтування», – заявила президентка Фонду Наталія Заболотна.

Переможцем конкурсу визнаний архітектор Олексій Семирог-Орлик.

Поданий архітектором проект конкурсна комісія вважає найкращим з точки зору збереження пам’яті Леонтовича та примноження культурної значимості спадку композитора для майбутнього.

Перші роки свого життя (1879-1887 рр.) майбутній автор «Щедрика» мешкав у селі Шершні на Вінниччині, де його батько працював сільським священником. Саме тут Леонтович отримав від батька перші уроки гри на музичних інструментах. І саме тут він вперше почув українські народні пісні, які згодом стали фундаментом його всесвітньо визнаного спадку.

У 1997-му році розпорядженням Вінницької обласної державної адміністрації будинок було занесено до переліку пам’яток місцевого значення, на ньому було встановлено відповідну меморіальну дошку. Але за два десятиліття, що минули з того часу, будинок опинився у майже зруйнованому стані, оскільки його доглядом цілеспрямовано не займався жоден орган державної чи обласної влади.

У 2017-му році Фонд гуманітарного розвитку України за підтримки громади села Шершні розпочав кампанію із порятунку цього будинку як пам’ятки культурної історії не тільки нашої держави, але усього світу – адже «Щедрик» авторства Леонтовича (в англомовній версії – Carol of the Bells) є найвідомішою різдвяною мелодією на усіх континентах.

Справа порятунку будинку Леонтовича отримала великий суспільний та медійний резонанс. У ЗМІ лунали критичні та обурені оцінки того, як українська держава ігнорує власну спадщину і, таким чином, сприяє її знищенню. До дискусії долучився міністр інфраструктури Володимир Омелян, який публічно дав доручення з’ясувати обставини використання цього будинку для відділення Укрпошти, яке частково займає будівлю.

У лютому 2018-го року Фонд оголосив проведення архітектурного конкурсу на реновацію будинку та створення у Шершнях комплексу Миколи Леонтовича, який би об’єднав кілька культурних та освітніх об’єктів.

Проект Олексія Семирога-Орлика передбачає збереження будинку Леонтовича у максимально автентичному вигляді завдяки використанню легких матеріалів та скла, що зможуть боронити будівлю від впливу зовнішнього середовища. Також буде підсилений фундамент будинку, замінена його підлога, а стіни планується очистити піскоструминною обробкою.

Поруч із будинком пропонується звести літній музичний театр під відкритим небом Open Air Leontovych Heart на 350 глядачів та школу-студію з музичними й мистецькими класами, де зможуть навчатися місцеві діти.

Запропонована архітектором театрально-концертна інфраструктура навколо будиночку Леонтовича дозволить приймати значні потоки туристів і розвивати Шершні як вектор культурного туризму України та Європи.

Наталія Заболотна наголосила, що громада села Шершні поставила крапку в спекуляціях про те, чи є будинок, який зараз намагаються врятувати, саме тою будівлею, в якій мешкала родина Леонтовичів.

Нагадаємо, після початку кампанії із збереження будинку Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА виступило із заявою про те, що помешкання Леонтовичів насправді згоріло, а існуюча будівля не має стосунку до його родини. Громада села направила до цього органу вимогу надати історичні документи, що підтверджували б цю гіпотезу, але з Управління лише надійшов лист із повторенням раніше озвучених тез.

25 травня у Шершнях пройшли громадські слухання, на яких громада села ухвалила рішення про реновацію будинку саме як автентичного помешкання родини Миколи Леонтовича та відкинула закиди, що протирічать пам’яті живих мешканців села. Між громадою села та Фондом гуманітарного розвитку України підписаний Меморандум про реалізацію проекту із збереження будинку та розвитку Шершнів як місця пам’яті Леонтовича.

«Микола Леонтович є надзвичайною частиною ідентичності України. І за умов вдумливого збереження та примноження його спадщини Шершні можуть перетворитися на напрямок культурного паломництва шанувальників Леонтовича з усього світу. А порятунок його будинку може стати історичним  кейсом того, як українське громадянське суспільство рятує минуле і майбутнє своєї країни від політичного нехлюйства та незграбності», – заявила Наталія Заболотна.

В цей час керівництво сільської ради Шершнів завершує необхідну роботу із визначення документальної приналежності будинку до тої чи іншої організації. Очікується, що цей етап буде завершено до вересня, після чого реноваційні роботи із збереження будинку Леонтовича зможуть розпочатися.

Наразі ведеться остаточна фінансова оцінка реалізації цього проекту.

Минулого року Фонд гуманітарного розвитку України розпочав фандрайзингову діяльність задля порятунку будинку Леонтовича. Наразі вже зібрано близько 350 тисяч гривень, пожертвуваних меценатами. З них 100 тисяч гривень будуть виплачені Олексію Семирогу-Орлику в якості премії за перемогу в конкурсі, що було передбачено конкурсним статутом. 

 

 

Дата і час

14 грудня 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9