Світлини

Фото з важливих культурних подій

Далі>>

Аналітика

Про все важливе на культурному ринку України та за її межами

Далі >>

Авторизація

     
 
 
     
     
 
 
     
     
 
 
     
 
 
Якщо у Вас є новини про події культурного життя України і Ви прагнете оперативно поділитися ними зі світом, надсилайте їх на електронну адресу info@i-pro.kiev.ua, або телефонуйте на номер гарячої лінії (098)970-75-01
День смерті українського скрипаля, диригента, одного із засновників української скрипкової школи Богодара Которовича

Богодар Которович – один із видатних діячів світового музичного мистецтва. Народний артист України, лауреат Національної премії імені Т. Шевченка, член-кореспондент Академії мистецтв України, один із засновників української скрипкової школи, засновник і керівник Національного камерного ансамблю «Київські солісти». І це далеко не всі його професійні здобутки, адже Богодар Антонович – багатогранна творча особистість, яка відбулася не лише як віртуозний виконавець, а і як провідний український педагог. Життя Богодара Которовича у багатьох вимірах виявилося знаковим. Народився 1941 року в польському містечку Грубешув, дитинство і юність провів у Львові. Саме тут, у галицькій столиці, він і розпочав торування свого музичного шляху – завершив музичну школу й перший курс консерваторії. Однак на другий рік студентського навчання перевівся до Московської державної консерваторії імені П. І. Чайковського у клас видатного педагога сучасності Юрія Ісаєвича Янкелевича. У віці 28 років він завершив навчання у сольній аспірантурі консерваторії. 1969 року Богодар Которович за розподілом мав потрапити до Новосибірська, однак диригент Державного симфонічного оркестру України Стефан Турчак наполіг на тому, щоб молодий талант повернувся на батьківщину – в Україну.
На той час Богодар Которович уже став лауреатом престижного міжнародного конкурсу скрипалів імені Дж. Енеску в Бухаресті (1967 р.). А 1971 року він повторив свій успіх, здобувши другу премію на міжнародному конкурсі скрипалів імені Н. Паганіні в Генуї. Від 1967 року на кафедрі скрипки розпочався відлік його педагогічної діяльності у Державній консерваторії імені П.І. Чайковського. Протягом 24 років – від 1985 р. – Богодар Антонович очолював кафедру скрипки. До речі, саме завдяки ініціативі Богодара Которовича і його доньки Мирослави, за підтримки ректора Національної музичної академії імені П. І. Чайковського Володимира Рожка, у 2004 році кафедра одержала власний зал.
1994 року викладав у Сіднейської консерваторії як запрошений професор.
З 1991 по 2000 роки Богодар Которович неодноразово був у складі журі міжнародних конкурсів, таких як: конкурс скрипалів імені Н. Паганіні, імені Р. Ліпіцера (Італія), імені К. Нільсена (Данія), імені С. Венявського (Польща), імені П. І. Чайковського (Росія), ARD (Німеччина) та інших.
Особливою віхою у творчому житті музиканта стало заснування Міжнародного конкурсу юних скрипалів у Харкові. Богодар Которович був незмінним головою журі Національного, а згодом Міжнародного конкурсу скрипалів імені М. Лисенка у Києві. Окрім того, 2004 року Богодар Которович очолив Українсько-британський фестиваль BrittenKyivFestival і став його арт-директором.
Непересічною подією в мистецькому житті України став травень 1999 року, коли маестро вирішив поставити крапку у власній виконавській кар'єрі. Він відіграв два аншлагових бенефіси в Національній опері на знаменитій скрипці Паганіні «Cannone» роботи Гварнері — її на два вечори доставили до Києва спеціальним рейсом. Це стало можливим за італійською традицією: один раз у рік на унікальній скрипці грав найталановитіший скрипаль світу. Богодар Антонович водночас став й останнім музикантом, який удостоївся права на ній грати. За рішенням мерії Генуя, скрипка нині перебуває у статусі музейного експонату.
За результатами творчої діяльності 1999 та 2000 маестро стає двічі лауреатом престижної всеукраїнської премії «Людина року», був нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
Богодар Которович – один із засновників української скрипкової школи Випускники класу Богодара Которовича створили плеяду яскравих музикантів, які продовжують традиції майстра в різних країнах світу: серед них – Сергій Шотт, Мирослава Которович, Богдана Півненко, Кирило Стеценко, Тарас Яропуд, Кирило Шарапов, Назарій Пилатюк (Україна), Олег Которович (Нова Зеландія), Аліна Комісарова (Данія), Віктор Кузнєцов (Польща), Тарас Печений (Хорватія), Дмитро Ткаченко (Англія), Олександр Семчук (Італія), Анастасія Пилатюк (Іспанія), Аркадій Винокуров, Євген Андрусенко (Австрія) та інші.
З 1995 року Б. Которович був художнім керівником і директором Національного камерного ансамблю «Київські солісти», який об’єднує кращих молодих виконавців України, лауреатів міжнародних конкурсів, більшість оркестрантів – учні маестро. Здобуття колективом Гран-прі на ХХХ Міжнародному музичному фестивалі-конкурсі у Відні, світова прем’єра кантати Ф.-Е. Баха в Берлінській «Коміше опер», тріумфальні гастролі в Японії, Бельгії, Франції, Сінгапурі – усе це дозволило Міністерству закордонних справ України присвоїти ансамблю звання «Посол української культури».

 

Дата і час

14 листопада 2018 року

Календар подій

Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9